Pani od architektury. Edukacja przestrzenna dzieci

Edukacja przestrzenna uwrażliwia na otaczającą przestrzeń, uświadamia potrzebę dbania o jej jakość, wzbudza poczucie odpowiedzialności. Rozwija kreatywność, zdolności manualne i umiejętność pracy zespołowej. Mówi się, że edukacja architektoniczna to kształcenie przyszłych, świadomych użytkowników i współtwórców przestrzeni. Uczymy teraz licząc na efekty w dalszej przyszłości. Oczywiście to prawda, ale uważam też, że powinniśmy dążyć do tego, aby dzieci i młodzież już dziś miały wpływ na otaczającą je przestrzeń. Dlaczego? Bo po pierwsze są do tego zdolne. A po drugie – mają do tego prawo. Gdy architekt projektuje dom jednorodzinny nie zastanawia się czy ma porozmawiać na ten temat z jego właścicielami. Dlatego te dwa pojęcia – edukacja przestrzenna (architektoniczna) i partycypacja dzieci w projektowaniu przestrzeni przeplatają się przez cały czas trwania kursu.

Kurs składa się z następujących elementów:

  • e-book z ćwiczeniami do druku;
  • cykl artykułów z prezentacjami i bonusami;
  • odcinek podcastu.

Spis artykułów i podcast znajdziesz poniżej. E-book możesz kupić w sklepie pracowni k. Wydrukuj go, uzupełnij ćwiczenia i działaj. 

Do wydrukowania

Aby otrzymać e-book z ćwiczeniami przejdź do strony sklepu.
Po zakupie otrzymasz plik pdf.
Wydrukuj go, wypełnij zgodnie z instrukcjami i działaj!

Do poczytania

Wprowadzenie

Zacznijmy od obalenia mitów! Czy wiesz, że edukacja architektoniczna nie polega na przekazywaniu wiedzy architektonicznej na temat stylów, materiałów czy konstrukcji. Czy wiesz jakie jest najgorsze pytanie, jakie może zadać osoba prowadząca warsztaty partycypacyjne, podczas których dzieci mają zaprojektować wymarzony plac zabaw? To pytanie brzmi: „Jak wygląda Wasz wymarzony plac zabaw?” Czym więc jest edukacja architektoniczna? Czym jest partycypacja dzieci w projektowaniu przestrzeni? 
PRZECZYTAJ

Moduł 1: Odczuwamy

Czy można oceniać architekturę na podstawie tego, jak się w niej czujemy? A czy można inaczej? O co tak naprawdę chodzi w tej architekturze? Mimo, iż wielu architektów o tym zapomina, architektura jest dla ludzi, a nie na odwrót.
PRZECZYTAJ

Moduł 2: Konstruujemy
Przypomnij sobie, jak w dzieciństwie budowało się bazy z foteli, poduszek, koców. Bo chyba nie ma tu nikogo, kto by tego nie robił. To samo z budowaniem wieży z klocków. To są najbardziej podstawowe zabawy, w których biorą udział dzieci od najmłodszych lat. Dlatego strasznie mnie dziwi, gdy ktoś mówi, że dzieci w wieku przedszkolnym nie są gotowe na warsztaty architektoniczne.
PRZECZYTAJ

Moduł 3: Analizujemy
Architektura nie powstaje w próżni. Nie jest, a przynajmniej nie powinna być, tylko wymysłem architekta-artysty, a część większej całości. Inaczej buduje się w górach, inaczej w miejscach zagrożonych trzęsieniem ziemi. Architektura musi odpowiadać na potrzeby przyszłych użytkowników. Współczesna architektura nie musi stać w sprzeczności z tradycją, a może wręcz z niej czerpać.
PRZECZYTAJ

Moduł 4: Projektujemy
Projektowanie to najprzyjemniejszy i najtrudniejszy element edukacji architektonicznej. Najtrudniejszy dla nas, edukatorów – nie dla dzieci. Bo z jednej strony musimy zadbać o to, aby projektowanie było częścią większego procesu, aby uwzględniało wiele różnych aspektów. A jednocześnie, gdy już dojdziemy do tego momentu należy się wycofać i dać dzieciom maksymalnie dużo swobody, licząc na to, że zapamiętały cokolwiek z wcześniejszych rozmów.
PRZECZYTAJ

Moduł 5: Budujemy makiety
Makieta to najlepszy sposób, żeby przedstawić swój pomysł na forum grupy. To też bardzo wdzięczne narzędzie warsztatowe. Sprawdza się nawet na warsztatach dla młodzieży i dorosłych. W tej grupie wiekowej zadania związane z rysowaniem budzą wielki sprzeciw. „Ja nie potrafię rysować". Przed makietą opór jest znacznie mniejszy.
PRZECZYTAJ

Moduł 6: Działamy w przestrzeni
Pisałam już o tym na samym początku kursu, ale powtórzę jeszcze raz — edukacja przestrzenna to nie tylko inwestycja w przyszłość. Dzieci i młodzież już dziś mogą mieć wpływ na to, jak wygląda otaczająca je przestrzeń.
PRZECZYTAJ

Do posłuchania