16 listopada 2021 roku Prezydent RP podpisał Ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – zwaną potocznie Polskim Ładem. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 23 listopada 2021 roku poz. 2105. Zapisy ustawy w większości wchodzą w życie 1 stycznia 2022 roku.
Dla użytkowników kas fiskalnych wynikają dwa najistotniejsze obowiązki.
- pierwszy z nich wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku
- drugi – zgodnie z Art. 89. 3. ustawy – 1 lipca 2022 roku.
Pierwszy obowiązek przyjmowania zapłaty za towary czy usługi „instrumentem płatniczym”, czyli formą elektroniczną zapłaty przez wszystkich przedsiębiorców stosujących kasy fiskalne.
UWAGA, wchodzi w życie 1 stycznia 2022 roku
Obowiązek ten wynika z zapisu:
Art. 22.
W ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162) wprowadza się następujące zmiany:
2) po art. 19 dodaje się art. 19a w brzmieniu:
„Art. 19a. 1. Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1907 i 1814).
W Ustawie nie wskazano konkretnych kar za brak zapewnienia możliwości płatności za towary lub usługi „instrumentem płatniczym”. Natomiast przedsiębiorcy niespełniający tego wymogu nie mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT wynikający z „szybkiej ścieżki” wprowadzonej w „Polskim Ładzie”
Z powyższego obowiązku zwolnieni są przedsiębiorcy, którzy nie muszą stosować kas fiskalnych:
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do przedsiębiorcy, który nie ma
obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas
rejestrujących, o których mowa w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o
podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.10)).
Drugi obowiązek; jeśli przedsiębiorca stosuje kasy online a do płatności „instrumentem płatniczym” wykorzystuje terminal płatniczy, to ma obowiązek łączenia terminala z kasą online.
obowiązek miał wejść w życie 1 lipca 2022 roku
Wynika to z zapisu w ustawie:
3. Przedsiębiorca, który zapewnia możliwość przyjmowania płatności przy
użyciu terminala płatniczego i prowadzi ewidencję sprzedaży przy
zastosowaniu kas rejestrujących, które umożliwiają połączenie i
przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określone w art. 111a ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zapewnia współpracę kasy rejestrującej z terminalem płatniczym zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, określonymi w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy.
Ustawa zostawia furtkę umożliwiającą przesunięcie terminu wejścia w życie tych przepisów np. dla wybranych sektorów rynku, podobnie jak miało to miejsce z terminami wprowadzenia kas fiskalnych online.
I tak się właśnie stało:
Więcej informacji na stronie Ministerstwa
https://www.gov.pl/web/kas/odr...
Powyższy obowiązek nie dotyczy użytkowników drukarek fiskalnych online, gdyż te są wyłączone z obowiązku posiadania interfejsu komunikacyjnego z terminalem płatniczym na mocy § 6. 7) c. Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące na podstawie którego do tej pory wszystkie urządzenia online otrzymały homologację Prezesa GUM. Taki sam zapis znalazł się w znowelizowanym Rozporządzeniu w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących.
Za nieprzestrzeganie drugiego obowiązku, czyli połączenia kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym grozi przedsiębiorcy dotkliwa kara, do 5000 zł.
Wynika to z zapisu w ustawie:
Art. 14.
19) w art. 111 Ustawy o podatku od towarów i usług:
a) po ust. 6ka dodaje się ust. 6kb w brzmieniu:
„6kb. W przypadku stwierdzenia, że podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, nie zapewnia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym, przy użyciu którego zapewnia możliwość przyjmowania płatności, zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego, w drodze decyzji, nakłada na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 5000 zł.”
UWAGA: sprawdź czy wybrany terminal będzie współpracować z kasą online.
Nie wszystkie terminale mają możliwość łączenia z kasami online. Nie obsługują stosownego protokołu ECR-EFT lub fizycznie nie mają odpowiedniego interfejsu do takiego połączenia. Dlatego każdy użytkownik kasy online posiadający terminal płatniczy lub chcący podpisać umowę na korzystanie z terminala płatniczego powinien sprawdzić, czy ten terminal współpracuje z kasami online.
Informacje o współpracy terminali z kasami online można uzyskać na stronie Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
Zajmujemy się sprzedażą, instalacją i serwisem urządzeń fiskalnych renomowanych i sprawdzonych producentów. Jesteśmy również lokalnym dostawcą usług internetowych. Więc dokładnie wiemy czego nasi klienci potrzebują i jak to podłączyć.
▬▬▬▬▬▬▬
Zainstalujemy, skonfigurujemy i przygotujemy sprzęt gotowy do obsługi zgodnie z wymogami i procedurami. Przeszkolimy z obsługi. W razie potrzeby nasz serwis jest do dyspozycji.
Możesz skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej online