by Kasia Wągrowska www.ograniczamsie.com @kasia_ograniczamsie
Projekt jest realizowany we współpracy z Komisją Europejską w ramach programu REPower EU i European Green Deal.
Nieważne czy dopiero zaczynasz, czy masz już za sobą lata aktywizmu. Sprawdzona wiedza prosto od Ekspertów przyda się każdemu.
Klub jest skierowany do odbiorców o różnym poziomach zaawansowania. Nie martw się, jeśli jesteś dopiero na początku swojej ekologicznej drogi. Wiedza będzie podawana w przystępny sposób i dostosowana do potrzeb słuchaczy.
Projekt wzmocni Twoje kompetencje w tych obszarach i pozwoli Ci działać jeszcze skuteczniej. Wątpliwości zamienisz na rzetelną wiedzę. Dzięki temu Twoje projekty nabiorą rozpędu.
Dla administracji publicznej
Kształtowanie środowiska zależy od Twoich decyzji. Będziesz wiedzieć jak podejmować ekologicznie właściwe.
Dla firm
Zyskasz pracownika, który pomoże Ci wprowadzać proekologiczne rozwiązania w Twojej organizacji.
Dla nauczycieli
Dzięki zdobytej wiedzy masz szansę kształtować świadomość ekologiczną kolejnych pokoleń!
Wybrani kandydaci staną się członkami Klubu Zmieniaczy Świata i zostaną poinformowani o tym drogą mailową.
Po zakończonym programie i zaliczeniu testu końcowego, istnieje możliwość uzyskania certyfikatu.
czujesz przygnębienie i bezsilność, czytając kolejne wiadomości o postępie zmian klimatycznych i zagrożonych gatunkach ?
wiesz dużo na temat zero waste. Ale zamiast pochłaniać kolejne dawki wiedzy, chcesz zmieniać, wdrażać, działać?
Zero hejtu. Tu podzielisz się śmiało swoimi opiniami, wątpliwościami i pomysłami, nie obawiając się, czy jesteś „wystarczająco eko”. Skupiamy się na tym, co nam wychodzi. Bez osądzania.
Zero ściemy. Zyskasz dostęp do sprawdzonej wiedzy, którą dzielą się doświadczeni eksperci. Webinary, wywiady, live’y i sesje Q&A wraz z kartami pracy i notatkami wizualnymi.
100% wsparcia. Jedna z klubowiczek powiedziała, że w klubie czuje się jak u mamy, która częstuje pomidorówką. Czy może być lepiej?
dr Aleksandra Kardaś - Nauka o Klimacie
Fizyczka atmosfery i popularyzatorka nauki, redaktorka naczelna Naukaoklimacie.pl, autorka "Książki o wodzie", współautorka "Nauki o klimacie" i "Klimatycznego ABC".
Jest związana z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi dla studentów i doktorantów zajęcia poruszające tematykę globalnej zmiany klimatu.
Nauczy nas w temacie: Globalne ocieplenie
Poprowadzi webinar: "Globalne ocieplenie - skąd i dokąd?" W czasie webinaru uczestnicy poznają przyczyny współczesnej zmiany klimatu. Będą mieli szansę zrozumieć, na czym polega efekt cieplarniany i w jaki sposób ludzkość doprowadziła do wzrostu koncentracji gazów cieplarnianych. Dowiedzą się, jakie są i będą konsekwencje globalnego ocieplenia (zmiany w pogodzie, obiegu wody czy stanie kriosfery).
Alina Pękalska z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie
Kulturoznawczyni i ogrodniczka, koordynatorka różnorodnych działań z pogranicza biznesu i ekologii oraz lokalnych inicjatyw pozarządowych. W latach 2008 – 2014 prowadziła kawiarnię promująca lokalny aktywizm i zrównoważona konsumpcję - Kępa Cafe. W czasie wolnym odwiedza farmy i społeczności w różnych zakątkach świata poszukujące zrównoważonych metod produkcji lokalnej żywności. Aktualnie współpracuje z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie w ramach kampanii Our Food Our Future.
Nauczy nas: Jak produkcja i konsumpcja żywności wpływają na środowisko naturalne
Dowiesz się:
Poznasz alternatywne sposoby produkcji i pozyskiwania żywności: agroekologia, permakultura, polyculture gardening, różne modele mikroupraw miejskich, foodsharing, hydroponika, start’upy i inwestycje w innowacje w sektorze żywności.
Michał Smoleń z think tanku Instrat
Michał Smoleń - kierownik programu badawczego Energia i Klimat w Fundacji Instrat, wcześniej starszy konsultant w zespole doradztwa dla zespołu publicznego PwC. Analityk polskich i europejskich scenariuszy transformacji energetycznej. Z wykształcenia socjolog, filozof, kulturoznawca.
Nauczy nas w temacie: Energetyka przyszłości
Transformacja energetyczna to wyzwanie na dekady. Podczas tego webinaru omówimy wyzwania obecnego kryzysu energetycznego, a także nadciągających "epok" w historii polskiej transformacji. Czy możemy już teraz produkować większość energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych? Skąd weźmiemy prąd w ciemne, bezwietrzne noce w latach 30.? Na jakie problemy odpowiadają magazyny energii, energia jądrowa lub zielony wodór? Uporządkujmy - również na podstawie wniosków z modelowania rozwoju systemu energetycznego, prowadzonego przez zespół think-tanku Instrat.
Magdalena Galus z Centrum Ochrony Mokradeł
Absolwentka Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim (MSOŚ UW). Pod koniec studiów zaangażowała się w działania CMok, zwłaszcza w edukację ekologiczną (jest m.in. autorką gry mokradłowej) i akcje czynnej ochrony przyrody.
Dyrektorka i czynna działaczka Centrum Ochrony Mokradeł.
Nauczy nas w temacie: Torfowiska i bagna a klimat
Z webinaru dowiecie się, jaki wpływ na klimat mają torfowiska, do czego potrzebne nam są bagna, co zagraża mokradłom i w jaki sposób można je chronić, a także co każdy z nas może zrobić, by nie szkodzić mokradłom i je wspierać.
Aleksy Szymkiewicz ze Stowarzyszenia DEMAGOG
Antropolog, medioznawca i filozof. Absolwent Międzyobszarowych Studiów Humanistycznych i Społecznych. W Demagogu od 2021 roku, gdzie obecnie zajmuje się dezinformacją klimatyczną oraz koordynacją projektów edukacyjnych. Mentor Akademii Fact-checkingu, prowadzący szkolenia z zakresu dezinformacji wokół zmiany klimatu. Doktorant Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz w Poznaniu. W pracy naukowej zajmuje się aktywnością ruchów fact-checkingowych i konspiracyjnych w kontekście gospodarki opartej na wiedzy. Uczestnik DFR Lab's Digital Sherlocks (2021) i badacz w HAT Center. Ukończył międzynarodowy program CREOLE oraz prowadził badania w ramach grantu OPUS Narodowego Centrum Naukowego.
Nauczy nas w temacie: Denializm klimatyczny
Podczas spotkania na temat dezinformacji klimatycznej przedstawione zostaną podstawowe narracje denialistyczne oraz techniki wykorzystywane do greenwashingu. Uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się jak:
Sylwia Sikorska z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste
Sylwia Sikorska - ekoaktywistka, współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, inicjatorka ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej HelloWielo, akcji EkoOkres oraz organizatorka Warszawskiej Kawiarenki Naprawczej. Na co dzień prowadzi warsztaty i wykłady o zero waste.
Nauczy nas w temacie: Wielorazowa higiena intymna
Podczas webinaru porozmawiamy na temat wielorazowych alternatyw dla jednorazowych produktów menstruacyjnych.
Anna Pięta
Aktywistka społeczna i ekologiczna, ekspertka ds. zrównoważenia w m.in w modzie i autorka podcastu MUDA Talks (o zrównoważeniu, ekologii i ekonomii cyrkularnej). Była odpowiedzialna za pierwszy w Polsce butik cyrkularny marki Ubrania do Oddania i pionierski w skali Europy projekt odnawiania odzieży w ramach programu 4F change X Ubrania do Oddania. Odpowiadała również za strategię zrównoważenia i łańcuch dostaw marki NAGO. Wcześniej przez 5 lat jako współwłaścicielka marki HUSH Warsaw prowadziła całą komunikację targów i zarządzała programem eksportu polskich marek za granicę w ramach HUSH Warsaw International.
Absolwentka 30. Szkoły Liderów Politycznych i programu "Dziewczyny do polityki".
Nauczy nas w temacie: Aktywizm jednostki a greenwashing. Walka z kłamstwami i profesjonalizacja swojego buntu
Kamil Kozłowski z Biogas Technology
Właściciel firmy zajmującej się wsparciem technologicznym oraz środowiskowym dla budowanych, a także funkcjonujących biogazowni i kompostowni. Posiada szerokie doświadczenie w zakresie nadzoru technologicznego i eksploatacji biogazowni. Autor i współautor licznych publikacji naukowych oraz popularnonaukowych w zakresie badań nad procesami fermentacji metanowej i kompostowania odpadów.
Nauczy nas w temacie: Biologiczne przetwarzanie odpadów. Biogazownie i kompostownie
Odpowiemy na pytania:
Webinary, live’y czy wywiady są nagrywane, więc możesz do nich wrócić w dowolnym momencie.
To nie jest kolejny obowiązek czy kurs do zaliczenia. Jesteśmy tu po to, by czuć się dobrze i działać w miarę swoich możliwości.
Ja, czyli Kasia Wągrowska. Możliwe, że znasz mojego bloga Ograniczam Się, którego piszę już od 2015 roku, albo czytałeś_aś moją książkę „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” - pierwszą książkę o zero waste w Polsce. Na co dzień skupiam społeczność na profilach w social mediach. Edukuję w zakresie redukcji odpadów, recyklingu, świadomej mody i aktywizacji społecznej.
No i działam. Zainicjowałam akcję Givebox Poznań, w ramach której na ulicach miasta uruchomiono szafy do wymiany rzeczy. Jestem współzałożycielką Po-Dzielni – pierwszego w Polsce freeshopu z prawdziwego zdarzenia. Jestem też ekspertką inicjatywy UNEP-GRID Climate Leadership.
Zajęć mi nie brakuje, ale zdecydowałam się założyć Klub, bo dobrze wiem, jak to jest, gdy nie znajdujesz zrozumienia w otoczeniu i jesteś postrzegany_a jak eko freak. Takie były moje początki. I dlatego dziś tworzę przestrzeń, w której każdy, komu losy naszej planety leżą na sercu, ma swój kawałek podłogi.
Zapraszam i Ciebie!
Webinary organizowane w ramach Klubu Ograniczam Się odbywają się na YouTube lub na Zoomie. Link do spotkania wysyłamy mailowo dzień wcześniej oraz w dniu webinaru. Nagranie webinaru umieszczane jest następnie na platformie edukacyjnej, do której Klubowicze mają dostęp. Powtórka aktywna jest przez cały czas uczestnictwa w Klubie, można obejrzeć ją w dowolnym momencie.
Spotykamy się o różnych porach dnia. Czasem wieczorem, czasem w ciągu dnia. Ponieważ webinary są nagrywane, możesz wrócić do treści w dowolnym momencie.
Wszystkie materiały stworzone w ramach Klubu znajdują się na platformie edukacyjnej. Dane do logowania otrzymuje się po pozytywnie zakończonej rekrutacji.
W przypadku jakichkolwiek trudności z zalogowaniem się na platformę edukacyjną napisz do nas na adres maria@ograniczamsie.com. Moja project managerka Maria odpowie na Twoją wiadomość i pomoże Ci w logowaniu.
Możesz zrezygnować z udziału. Chcielibyśmy jednak poznać Twoją motywację, aby jak Klub stawał się coraz lepszy. Jeśli będziesz chciał_ zrezygnować napis maila na: maria@ograniczamsie.com Twoje zadowolenie jest dla nas najważniejsze.
Projekt jest realizowany we współpracy z Komisją Europejską w ramach programu REPower EU i European Green Deal