Nowa książka wkrótce w sprzedaży!

Leśne warsztaty

Poradnik dla nauczycieli, 
edukatorów i rodziców

Leśne warsztaty to nie kolejne zajęcia edukacyjne do zaliczenia po szkole ani atrakcja na wakacje. Las powinien być obecny w naszym codziennym życiu. Będąc leśnym towarzyszem, przyjacielem czy mentorem masz możliwość inspirować innych, by kontakt z naturą stał się codziennością w przedszkolach, szkołach czy pracy. Budując taką leśną wspólnotę przyczyniamy się do małych zmian, które w przyszłości będą mieć ogromne znaczenie dla naszej planety oraz przyszłych pokoleń. Nasze leśne działania mają długofalowy wymiar, który zaowocuje w niedalekiej perspektywie.
Chcesz prowadzić leśne warsztaty? Ta książka poprowadzi Cię przez wszystkie aspekty związane z organizacją tego typu zajęć.


temat

leśne warsztaty

Czasy, w których żyjemy, charakteryzują się dużym pędem, nieograniczonymi możliwościami, szybkim rozwojem w wielu dziedzinach. Często mamy przekonanie, że posiadamy niezliczone pokłady energii i zasobów, którymi jesteśmy w stanie zarządzać. Ale powoli zdajemy sobie sprawę, że gdzieś po drodze zaczynamy się gubić, tracąc poczucie wolności, swobody, kontakt z przyrodą. 

Natura cechuje się harmonijnym rozwojem, przystosowaniem do ciągłych zmian oraz odradzaniem po katastrofie. Zapraszając przyrodę do swojego życia, wprowadzamy spokój, równowagę oraz ukojenie. Otaczając się tym na co dzień, mamy możliwość zbudowania indywidualnej więzi z naturą. Dzięki tej relacji istnieje duża szansa, że gdzieś na krańcu Polski stworzysz wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, magiczne miejsce, które zbliży do siebie dzieci, a nawet całe rodziny.

wyzwanie

Wyobraź sobie, że pewnego ranka budzisz się w rzeczywistości, gdzie dzieci w przedszkolu spędzają większość czasu na świeżym powietrzu, bawiąc się naturalnymi zabawkami, sadząc rośliny czy opiekując się zwierzętami. Edukacja w szkołach państwowych odbywa się na łonie przyrody, wśród dorosłych mentorów, gdzie dzieci zdobywają wiedzę poprzez zabawę i praktykę. 

Wyobraź sobie teraz dorosłego, który od najmłodszych lat był prowadzony drogą w zgodzie z naturą. Gdzie towarzyszyło mu poszanowanie oraz troska o to, co istnieje, rośnie, oddycha.

Ja widzę zieloną, czystą planetę, w której wspólnie żyjemy w pełnej harmonii i zgodzie. To jest wizja świata, o której nie musisz marzyć, ponieważ masz ją na wyciągnięcie ręki. Zacznij po prostu działać.

Do zobaczenia gdzieś w lesie!

Anna Jodełka

spis treści

leśna ścieżka

Skąd pomysł na JODEŁKA Leśne Warsztaty? Dlaczego zajęcia w lesie są tak ważne? Co zyskują dzieci podczas pobytu w lesie?Z potrzeby serca
Leśna kąpiel
(Nie)plac zabaw
Latarnia morska
Nauka poszła w las
Przepaść

leśny warsztat

Praktyczne wskazówki dla organizatorów leśnych warsztatów. Od czego zacząć? Jak się przygotować? O czym pamiętać w trakcie?


Wybór miejsca
Bezpieczeństwo
Podejmowanie ryzyka
(Nie)pogoda
Kleszcze
Uczestnicy zajęć
Prowadzący zajęcia
Scenariusz zajęć
Leśne urodziny
Kwestie formalne
Forma zapisów i opłaty
Książki blisko natury

leśne harce

20 zabaw i zadań do zrealizowania podczas warsztatów lub spacerów z dzieckiem.

Uważność w lesie
Zabawy w deszczu
Słoik
Kij
Inne leśne aktywności


autorka

Anna Jodełka

Od wielu lat towarzyszę dzieciom w ich wędrówce w głąb lasu i w głąb siebie . Moja przygoda zaczęła się w harcerstwie, gdzie nabierałam pierwszych szlifów jako drużynowa i coraz bardziej wsiąkałam w dzikie życie. Pracowałam z młodzieżą podczas wyjazdów w najpiękniejszych zakątkach Bieszczad. Do dziś spełniam się w roli wychowawcy, pracując z dziećmi i młodzieżą jako wychowawca i edukator. Niemal dziesięcioletnie doświadczenie w pracy z dziećmi zaowocowało stworzeniem z potrzeby serca leśnych warsztatów JODEŁKA. Moja filozofia opiera się na wzajemnym zrozumieniu, uważności i wierze, że dziecko jest samodzielne, kreatywne i twórcze. Naszym zadaniem jest zapewnić mu bezpieczne miejsce do eksploracji świata na własnych zasadach.

Anna Jodełka, z wykształcenia magister ochrony środowiska i coach. Z wielkiej pasji edukator, pedagog i wychowawca. Doświadczony kierownik wypoczynku dzieci i młodzieży.

jodelka-warsztaty.pl

pobierz darmowy fragment

urodziny w lesie

Zapisz się na listę oczekujących. Dostaniesz darmowy fragment książki, a gdy tylko ruszy sprzedaż poinformujemy Cię o tym.

.

.

.

.

.

.

.

.

podkast

rozmowa o książce

Rozmowa autorki z wydawczynią. O tym, skąd pomysł na leśną edukację. O najlepszych i najgorszych warsztatach. O tym, jak się przygotować i o czym nie zapominać w trakcie zajęć. O ostatnim dziecku w lesie. I o nadziei.

Rozmowa ukaże się w drugiej połowie września. Tutaj, na stronie Nieplac Zabaw i w aplikacjach do podkastów.

goście

leśni edukatorzy

Poprosiliśmy pięciu edukatorów prowadzących leśne warsztaty o podzielenie się swoim doświadczeniem. Zapytaliśmy co jest dla nich ważne podczas pracy z grupą, czym kierują się przy wyborze miejsca, na co zwracają szczególną uwagę podczas organizacji warsztatów, jak sobie radzą w gorszych warunkach atmosferycznych oraz o ich przepisy na udane spotkanie. 

Kasper Jakubowski „Dzieci w Naturę”

Dorota Stobiecka „Zmysły w lesie”

Władek Bętkowski „EduTatry Edukacja przez turystykę”

Aneta Chmielińska „Dzikoprzygody”

Magda Paldeak „Uczenie w terenie”

premiera WRZESIEŃ 2020

książka i e-book

Autorka: Anna Jodełka 
Redakcja:
Anna Komorowska
Projekt okładki i skład: Michał Rokita
Wydawnictwo: pracownia k.
Objętość: ok. 120 stron
Wersja: drukowana, elektroniczna
Format wersji drukowanej: A5
Format wersji elektronicznej: PDF, epub, mobi
Press kit: pobierz
Sprzedaż: Książka będzie dostępna w sklepie pracowni k. 
Zdjęcia na stronie:
Ivars z Pexels

nie możesz się doczekać?

lista oczekujących

Zapisz się na listę oczekujących. Dostaniesz darmowy fragment książki, a gdy tylko ruszy sprzedaż poinformujemy Cię o tym.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.