Opowieści istnieją od początków ludzkości i ich fenomen nie słabnie, mimo postępującej technologizacji świata.


Słuchacz może skryć się w płaszczu roli i bezpiecznie przeżywać emocje, jakby „z boku”.


Drogi terapeuto, rodzicu

„Opowieści terapeutyczne”, które masz przed sobą są przeznaczone dla młodszej młodzieży (10 - 13 lat) wkraczającej w świat wyzwań i trudnych emocji związanych z dojrzewaniem. 


Odnajdziesz w nich inspirację do rozmów o nieakceptacji siebie, inności, trudnych wyborach, dorastaniu oraz niepełnosprawności.

Tak naprawdę wyznacznikiem do pracy nie będzie wiek, ale  problem, który chcesz poruszyć. 

Pod każdym z opowiadań jest kilka pomocniczych pytań, ale praca z opowieścią zależy tylko i wyłącznie od Twojej wyobraźni i tego, co dla siebie weźmie z niej Twój pacjent, Twoje dziecko.

Grafiki zrobione są przez uzdolnioną artystkę, która akweralami malowała je na moje zamówienie. 

Czytałam te opowiadania  dziewczynom przebywającym na oddziale psychiatrycznym. Powiedziały, że mam pisać dalej. 

Pracuję z młodzieżą i sama jestem mamą nastolatków, dlatego oddaję w Twoje ręce tę publikację i mam nadzieję, że w ten sposób pomożemy RAZEM w trudnych obszarach życia młodzieży.

Postarałam się o Twój pełen komfort czytelniczy. 

 Redakcję i skład ebooka wykonały  Małgorzata Żebrowska i Anna Krzyżanowska w swoim wydawnictwie. 

Zależy mi również na tym, abyś pracował/-a z tym tekstem - dlatego otrzymasz dodatkowo tekst bez grafik do wydruku i nagranie audio.


Jeśli nie wiesz, jak pracować z opowieścią terapeutyczną - a jest to świetne narzędzie - to rekomenduję Ci pracę ze  mną. 



"Opowieści terapeutyczne"

Do wyboru masz trzy pakiety 




1% ze sprzedaży każdego ebooka wędruje do Fundacji ALEklasa

KUPUJĄC WSPIERASZ DZIECI I MŁODZIEŻ Z ZESPOŁEM ASPERGERA

Co mówią Ci, którzy zakupili:

"Mądre i poruszające opowieści będące doskonałym punktem wyjścia do ważnych rozmów. Rozmów, na które czaka wielu młodych ludzi mierzących się z trudami dojrzewania. Autorka pomaga przyjrzeć się tak ważnym zagadnieniom jak wiara w siebie, optymizm, pokonywanie trudności czy szukanie szczęścia. Świetna pozycja dla terapeutów, nauczycieli i rodziców" 

Marzena Delak, ologofrenopedagog, nauczyciel wspomagający

" Pozycja zawiera sześć krótkich opowiadań, w których bohaterami są zwierzęta, kolejno: miś, żółw, rekin, słoń, wąż i kot. Każde z nich posiada inny problem i przeżywa na łamach książki swoją odrębną historię.

Dorastanie to trudny okres w życiu każdego człowieka, w którym zachodzi bardzo wiele zmian, a w związku z tym, boryka się on z różnymi dylematami. Dojrzewanie jest etapem, kiedy młodzi ludzie zaczynają zauważać podobieństwa i różnice pomiędzy sobą, właśnie wtedy mogą dotkliwie poczuć swoją odmienność, co niekoniecznie zawsze pozytywnie wpłynie na ich poczucie własnej wartości i akceptację siebie.

Te tematy poruszane są właśnie w „Opowieściach terapeutycznych” Doroty Lubas, umiejscawiając w roli przeżywających rozterki zwierzęta, z którymi utożsamiać mogą się dzieci. Poznając przygody zwierzęcych bohaterów dzieci odkrywają lepsze rozwiązania trudnych sytuacji, niekiedy zachowania zwierząt skłaniają do rozmyślań o swoim postępowaniu czy sposobie myślenia. Każda z historii może być czytana osobno, co ułatwia sytuację, kiedy chcemy przepracować z dzieckiem jeden konkretny problem. Co więcej, jedno opowiadanie może mieć bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ dopasować je można do co najmniej kilku zagadnień.

Autorka napisała opowiadania z myślą o młodszych nastolatkach w przedziale wiekowym 10-13 lat, ale myślę, że spokojnie mogą być narzędziem wykorzystywanym również z młodszymi dziećmi. Język z jakim mamy do czynienia jest prosty i przystępny, dlatego mniejsze dzieci nie powinny mieć problemu ze zrozumieniem oraz przyswojeniem treści. Każde opowiadanie opatrzone jest piękną kolorową grafiką, w stylu rysunku wykonanego farbami akwarelowymi.

Dodatkowo, po każdej z opowieści znajdują się pytania pomocnicze, które można wykorzystać w oryginale lub modyfikować w zależności od potrzeb. Mogą być również drogowskazem i inspiracją do budowania własnych pytań stawianym nastolatkom. Uważam, że z perspektywy specjalisty opowiadania świetnie sprawdzą się zarówno w zajęciach indywidualnych, jak i podczas warsztatów grupowych czy spotkań z klasą.

Nie ma chyba lepszej metody na rozpoczęcie rozmowy na trudny temat niż sięgnięcie po opowiadania czy bajki terapeutyczne. W swojej pracy często z nich korzystam i myślę, że nie tylko ja jestem zwolenniczką takiego bezpiecznego wprowadzenia, stanowiącego wstęp do poruszania trudniejszych obszarów.

„Opowieści terapeutyczne” to z pewnością wartościowa pozycja, którą warto posiadać jako terapeuta w swoich zbiorach do pracy z dziećmi i młodzieżą. Będą też pomocnym narzędziem dla rodziców nastolatków, dając inspirację do przeprowadzenia trudnych rozmów związanych z dojrzewaniem"

Klaudia Stankiewicz, blog Psychologia Małego 

Człowieka

https://psychologiamalegoczlowieka.pl/2019/07/18/recenzja-opowiesci-terapeutycznych-autorstwa-doroty-lubas/



Dorota Lubas

Pracuję w terapii pedagogicznej od 15 lat. W ostatnim czasie obszar zdrowia psychicznego młodzieży stał się dla mnie wiodący. Jestem studentką Szkoły Storytellingu Biznesowego Moniki Górskiej i wykorzystuję tę wiedzę, by realizować swoje pisarskie marzenia i w ten sposób pomagać młodym ludziom.

Prowadzę warsztaty profilaktyczne w szkołach. Wykorzystuję na tych zajęciach dramę, aby uczestnicy mogli uczyć się i doświadczać, oraz zastosować wiedzę w praktyce.

Dzielę się swoim 22 letnim doświadczeniem zawodowym projektując i prowadząc szkolenia dla nauczycieli, terapeutów – uważnie słucham potrzeb i „szyję zajęcia na miarę” grupy.

W indywidualnych konsultacjach oraz warsztatach i wykładach pomagam rodzicom rozwiązywać trudne sytuacje związane z dziećmi i młodzieżą.

Powadzę również badania diagnostyczne i dobieram działania terapeutyczne do zidentyfikowanego problemu.

Jestem mgr resocjalizacji, pedagogiem specjalnym, pedagogiem terapeutą, trenerem. Posiadam liczne certyfikaty, m.in.: certyfikat trenerski, certyfikat terapeuty ręki i psychomotoryki. Prowadzę placówkę oświatową i sprawuję funkcję dyrektora w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Kreska, jest to jedna z moich gałęzi działalności Pracowni Rozwoju i Terapii Kreska. Współpracuję z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli Target oraz firmami prowadzącymi działalność profilaktyczną (Firma Ekspert, Firma Krokus).

Więcej o mnie: www.poradniakreska.pl

.