Neformální péče, tedy péče o seniory, blízké s hendikepem či dlouhodobě nemocné, je v Česku stále okrajové téma.
Ukažme pečujícím, že na svou situaci nejsou sami. Jejich obětavost a životní příběhy zaslouží naše uznání.
Cena každoročně upozorňuje širokou veřejnost na důležitost neformální péče, tedy domácí péče o seniory, blízké s hendikepem či dlouhodobě nemocné, a oceňuje obětavost konkrétních pečujících.
„Neformální pečující zastávají klíčovou roli v podpoře rodinné soudržnosti a mezigenerační solidarity. Těší mě, že kromě různých forem podpory můžeme prostřednictvím Ceny pečující roku veřejně ocenit konkrétní neformální pečující a ukázat, že na svou situaci nejsou sami. Zaslouží naše uznání.”
Marian Jurečka (KDU-ČSL)
ministr práce a sociálních věcí
Ocenění bude udělováno ve třech kategoriích
Péče o seniora
nad 65 let
Péče o člověka s hendikepem nebo dlouhodobě nemocného do 18 let
Péče o člověka s hendikepem nebo dlouhodobě nemocného nad 18 let
_______
Nominujte kohokoli z široké veřejnosti
do 15. září 2023. Děkujeme!
Nominace může veřejnost podávat prostřednictvím nominačního formuláře do 15. září 2023.
Nominovaným pečujícím na cenu může být kdokoliv z široké veřejnosti z celé České republiky.
Nominace posoudí komise složená z odborníků na neformální a sociální péči a zástupců občanské veřejnosti.
Více informací o soutěži je možné získat také na e-mailové adrese forumrodina@mpsv.cz.
12. - 13. října, Hradec Králové
Již tradičně ministr práce a sociálních věcí předá ceny osobně vybraným pečujícím při slavnostním vyhlášením na šestém ročníku konference Fórum rodinné politiky.
Podle kvalifikovaných odhadů představuje 70–90 % veškeré sociální a zdravotní dlouhodobé péče právě péči poskytovanou rodinnými příslušníky nebo jinými pečujícími. V České republice se počet neformálních pečovatelů odhaduje na 250 až 300 tisíc, přičemž polovinu z nich tvoří blízké osoby. Téměř dvě třetiny dlouhodobé péče jsou poskytovány ženami ve středním nebo raném důchodovém věku, tedy mezi 35 a 64 rokem.
Polovina pečujících nezvládá pracovat na plný úvazek a čelí finančním obtížím, stresu a často i zhoršeným partnerským vztahům. Přesto ke tato forma péče mimořádně důležitou součástí systému dlouhodobé péče, které se dlouhou dobu tradiční sociální politika nevěnovala. Ministerstvo práce a sociálních věcí kontinuálně pracuje na zlepšení postavení pečujících ve společnosti a téma vnáší také do veřejně-politického prostoru.