Ze względu na swoje dolegliwości, osoby somatyzujące często przechodzą wiele badań i konsultacji medycznych, co może prowadzić do frustracji i kosztów.
Z powodu swoich częstych i trudnych do zrozumienia dolegliwości, osoby somatyzujące mogą odczuwać izolację społeczną. Trudno jest im nawiązywać i utrzymywać relacje z innymi.
Osoby somatyzujace często doświadczają przewlekłych bólów i dolegliwości takich jak bóle głowy, bóle brzucha, bóle mięśni czy trudności z oddychaniem, które nie mają oczywistej przyczyny medycznej.
Trudności w radzeniu sobie z emocjami
Osoby somatyzujące mogą mieć trudności w rozpoznawaniu i wyrażaniu swoich emocji w sposób zdrowy. Przejawianie stresu i emocji w postaci dolegliwości somatycznych może być próbą radzenia sobie z emocjonalnymi trudnościami.
Stres i depresja
Somatyzacja jest często związana z wysokim poziomem stresu i objawami depresji. Osoby te mogą czuć się bezradne wobec swoich dolegliwości i trudnościami w diagnozowaniu ich przyczyn.
W międzyczasie obejrzyj poniższe wideo i sprawdź czy to o czym mówię jest dla Ciebie ciekawe?
mgr Katarzyna Jedlińska jestem Psychologiem, Psychotraumatologiem i Psychoterapeutą w trakcie szkolenia.. Posiadam tytuł magistra psychologii i zarządzania. Jestem absolwentką psychologii o specjalności Psychologia Zdrowia na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie. Fascynuje mnie trauma w tym trauma transgeneracyjna. Jako Psychotraumatolog aktualnie poszerzam swoją wiedzę na kierunku Psychotraumatologia Zaawansowana. Tematem mojej pracy magisterskiej było Międzypokoleniowe dziedziczenie traumy w chorobie Hashimoto. Cel badania próbował określić związek pomiędzy traumatycznymi przeżyciami, a postrzeganiem choroby oraz regulacją emocji w grupie osób chorych na Hashimoto. Inspiracją dla naukowych dociekań stała się problematyka transmisji pokoleniowej i systemu dziedziczenia chorób.